Alexandru Ţîrlea a evoluat, marţi, pe toată durata meciului pe care echipa lui, Real Madrid U19, l-a câştigat, în deplasare, cu scorul de 6-1, cu AS Roma, în Youth League.

Mijlocaşul român a centrat la golul de 5-1, marcat de Pedro Ruiz, în minutul 90+1. Spaniolul Ruiz a mai marcat o dată, în minutul 90+4, celelalte reuşite ale oaspeţilor aparţinându-le brazilianului Rodrigo Rodrigues '8 şi '70 şi spaniolilor Gila Fuentes '5 şi Miguel Gutierrez '24. Gazele au marcat prin Riccardi '59.

Ţîrlea şi Rodrigues au fost singurii străini din lotul Realului deplasat la Roma. Însă Ţîrlea este născut în Spania, într-o familie de români. El a jucat la U17 şi U18 pentru România.