Fotbalistul echipei Gaziantep FK, Alexandru Maxim, a înscris un gol şi a reuşit două assisturi la meciul de duminică, de pe teren propriu, cu Galatasaray, scor 3-1, din etapa a XXX-a a campionatului Turciei.

Maxim a marcat din penalti, în minutul 71. El a pasat decisiv la golurile lui Djilobodji ‘45+4 şi Figueiredo ’81.

Gaziantep a revenit de la 0-1, după ce Galatasaray a înscris prin Gomis, în minutul 34.

Alexandru Maxim a evoluat pe toată durata partidei, la fel şi colegul său de la Gaziantep, Alin Toşca.

La Galatasaray, Olimpiu Moruţan a jucat până în minutul 69. El a primit un cartonaş galben în minutul 22. Alexandru Cicâldău a fost rezervă.

Gaziantep FK ocupă locul 12 în clasament, cu 40 de puncte, în timp ce Galatasaray este pe 15, cu 38 de puncte. Lider este Trabzonspor, care are 70 de puncte.