Echipa de volei masculin ACSVM Zalău a fost învinsă miercuri, pe teren propriu, de formaţia cehă CEZ Karlovarsko, scor 3-1, şi în manşa retur a optimilor de finală ale Challenge Cup, şi a ratat astfel calificarea în faza sferturilor de finală ale competiţiei.

Scorul pe seturi a fost 25-20, 25-20, 19-25, 23-25, după 95 minute de joc.

În tur, cehii au câştigat cu 3-0, pe seturi 25-15, 25-20, 25-20, după doar 68 de minute de joc.

Cu dublă victorie, CEZ Karlovarsko s-a calificat în sferturile de finală. Adversară va fi învingătoarea din dubla SC Ankara – CMC Zawiercie.

ACSVM Zalău s-a calificat în faza optimilor după ce a eliminat formaţia daneză Gentofte Volley (3-2 şi 3-0).