Eduard Pletea: În România încă avem un delay de 3,5 ani la diagnosticarea sclerozei multiple

Eduard Pletea: În România încă avem un delay de 3,5 ani la diagnosticarea sclerozei multiple

Preşedintele Asociaţiei Pacienţilor cu Afecţiuni Neurodegenerative din România (APAN), Eduard Pletea, a declarat, luni seară, că scleroza multiplă este diagnosticată, în România, cu o întârziere de 3,5 ani, potrivit unui studiu. Acest lucru înseamnă dizabilitate majoră şi pierderea oportunităţii de tratament.

”Un studiu pe care l-am făcut noi la nivel european ne arată că în România încă avem un delay de 3,5 ani la diagnosticarea sclerozei multiple. E adevărat că a început să scadă această perioadă de diagnosticare, pentru că, din fericire, s-au făcut mai multe centre de scleroză multiplă, de tratament şi de management al patologiei şi, din fericiere, oamenii au devenit mai conştienţi (...) Cred că este nevoie de mai multă informare şi să putem să punem public acest diagnostic pe masă ca fiind un diagnostic care dă foarte multă dizabilitate dacă nu este tratat şi văzut din timp”, a declarat Eduard Pletea, luni seară, la Medika TV.

Preşedintele APAN a mai spus că întârzierea de 3,5 ani înseamnă pierderea oportunităţii de tratament pentru pacienţi.

”3,5 ani poate să însemne dizabilitate majoră şi poţi să ai foarte multe pusee în această perioadă şi să pierzi perioada de oportunitate de tratament, că dacă intervii din timp, reuşeşti să stopezi pe cât se poate progresia. Pentru că, din păcate niciun tratament în ziua de astăzi nu-ţi promite vindecarea sau oprirea progresiei, dar încercând tratamente şi cu ajutorul medicilor, bineînţeles, vei încerca să reuşesti să ţii în frâu această patologie”, a declarat Eduard Pletea.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră