Alexandru Rogobete anunţă, luni, că Ministerul Sănătăţii a plătit 4,45 miliarde de lei, reprezentând aproximativ 68.7% din bugetul total alocat Sănătăţii prin PNRR, el arătând că sunt investiţii reale, vizibile şi incontestabile, care schimbă concret sistemul de sănătate.
”Implementarea proiectelor din PNRR şi accelerarea mecanismelor de plată şi de susţinere a beneficiarilor au fost o prioritate clară pentru mine încă din prima zi în care am preluat portofoliul de ministru al Sănătăţii. Astăzi s-au încheiat ultimele plăţi pentru anul 2025, iar datele arată clar că direcţia este una corectă. Rezultatele vin dintr-o mobilizare fără precedent, realizată împreună cu echipa mea din Ministerul Sănătăţii şi într-o colaborare constantă şi onestă cu beneficiarii proiectelor. Am accelerat plăţile, am redus blocajele şi am lucrat pentru ca investiţiile să fie implementate corect, în termene şi cu riscuri cât mai mici”, spune ministrul Sănătăţii pe Facebook.
Alexandru Rogobete prezintă evoluţia plăţilor PNRR – Sănătate: 2023: 108 milioane lei, 2024: 1,1 miliarde lei, 2025 – Semestrul I: 735 milioane lei, 2025 – Semestrul II: 2,5 miliarde lei ”Doar în a doua parte a anului 2025 plăţile au crescut cu aproximativ 240%, un ritm care arată clar capacitatea de mobilizare şi maturizarea mecanismelor de plată. În total, Ministerul Sănătăţii a plătit 4,45 miliarde de lei, reprezentând aproximativ 68.7% din bugetul total alocat Sănătăţii prin PNRR. Sunt investiţii reale, vizibile şi incontestabile, care schimbă concret sistemul de sănătate”, subliniază Rogobete.
Potrivit ministrului Sănătăţii, aceste fonduri au fost direcţionate către: dotarea a 2.500 de cabinete de medicină de familie cu echipamente de screening şi diagnostic, reabilitarea şi dotarea secţiilor ATI şi achiziţia de echipamente pentru controlul şi reducerea infecţiilor nosocomiale (119 spitale), înfiinţarea, extinderea, modernizarea şi dotarea ambulatoriilor de specialitate (69 de spitale), extinderea şi modernizarea ATI pentru nou-născuţi (37 de spitale), digitalizarea spitalelor şi a instituţiilor din sănătate, dezvoltarea noii platforme digitale pentru asigurările de sănătate – PIAS (CNAS), construcţia celor 8 spitale noi finanţate prin PNRR.
”Mulţumesc echipei din Ministerul Sănătăţii pentru eforturile uriaşe din ultimele luni. Este o muncă de echipă, cu oameni care au ales să nu spună „nu se poate”, ci să găsească soluţii şi să construiască. Felicit beneficiarii proiectelor pentru comunicarea constantă şi pentru parteneriatul real care a făcut posibil acest ritm de implementare. Încrederea se construieşte. Iar noi am ales să arătăm că se poate şi că ceea ce facem, facem cu responsabilitate”, mai scrie Rogobete în postare.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.







