Comitetul de coordonare a vaccinării anunţă, marţi, că peste 78.400 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, dintre care 46.661 cu prima doză sau cu serul Johnson&Johnson.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Potrivit CNCAV, de la ultima raportare au fost vaccinate 78.421 persoane, dintre care 46.661 cu prima doză sau cu serul Johnson&Johnson.  

22.760 persoane au primit prima doză Pfizer, 545 prima doză Moderna şi 23.356 persoane au fost vaccinate cu serul Johnson&Johnson. Nicio persoană nu a fost vaccinată cu prima doză AstraZeneca.  

De asemenea, 12.723 persoane au primit cea de-a doua doză şi 19.037 pe cea de-a treia.  

Până acum, în România s-au folosit 12.839.550 doze de vaccin, fiind imunizate cu schemă completă 6.370.881 persoane.  

În ultimele 24 de ore s-au raportat 42 de reacţii adverse, alte 164 fiind în curs de investigare.  

Potrivit oficialităţilor, nu au fost raportate cazuri severe. 

 

 

 

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.