Medicii de la Spitalul de Copii ”Louis Ţurcanu” din Timişoara investighează decesul unui bebeluş în condiţii suspecte

Medicii de la Spitalul de Copii ”Louis Ţurcanu” din Timişoara investighează decesul unui bebeluş în condiţii suspecte

Medicii Spitalului de Copii ”Louis Ţurcanu” din Timişoara fac investigaţii privind decesul unui copil de aproximativ 11 luni care a murit la doar câteva ore după ce a ajuns la spital cu o răceală banală.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului de Copii ”Louis Ţurcanu” din Timişoara, medicul Mihai Gafencu, a declarat pentru News.ro că în data de 3 octombrie a decedat copilul, la secţia de Terapie Intensivă.

”Copilul a murit în data de 3 octombrie. Investigăm ce avea. A murit foarte repede, în câteva ore. Corpul decedaţilor la vârsta sugarilor trebuie să meargă la Patologie şi aşa s-a şi întâplat în acest caz. Vă daţi seama ce dramă trăiesc părinţii. Copilul avea 11 luni şi ceva”, a declarat medicul Mihai Gafencu.

Sursa citată a mai precizat că bebeluşul a murit la Secţia de Terapie Intensivă a spitalului.

”Copilul a venit cu o răceală banală şi apoi foarte rapid a decedat. A venit la Urgenţă şi a murit la Terapie Intensivă”, a mai declarat Gafencu.

Potrivit medicului, copilul era din Timişoara şi deocamdată nu se ştie dacă a fost vaccinat.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră