Un bărbat din Galaţi a fost amendat cu 3000 lei după ce a abandonat un pisoi de circa 3 săptămâni într-o pungă de plastic pe care a atârnat-o de oglinda unei ambulanţe veterinare. Ɓarbatul a fost identificat la aproape trei săptămâni de la momentul la care a comis această faptă, în urma unei anchete a poliţiştilor.
Conform IPJ Galaţi, la data de 7 august, o persoană necunoscută a abandonat un pisoi în vârstă de aproximativ trei săptămâni într-o pungă de plastic atârnată de oglinda unei ambulanţe veterinare parcată în faţa unui cabinet veterinar din municipiul Galaţi. În urma cercetărilor, la aproape 3 săptămâni de la acest moment, poliţiştii au identificat autorul, în persoana unui bărbat de 74 de ani, din municipiul Galaţi.
Evenimente
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie
![](http://i0.1616.ro/media/2/2701/33586/21291836/2/gl2.png?width=540)
"Întrucât existenţa animalului depindea de îngrijirea deţinătorului, fiind lăsat fără hrană, a mieunat („plâns") aproximativ patru ore, până ce a fost găsit şi preluat de către o angajată a cabinetului, la finalul programului de lucru. În prezent, pisoiul este hrănit o dată la trei ore şi îngrijit de personalul cabinetului veterinar în eventualitatea unei viitoare adopţii" a anunţat IPJ Galaţi.
Bărbatul a fost sancţionat contravenţional cu amendă de 3000 de lei conform prevederilor privind protecţia animalelor.
![viewscnt](http://viewscnt.1616.ro/c.gif?id=21291836&pid=2701)
Urmărește-ne și pe Google News
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.