Femeile care fac parte din categoria persoanelor considerate a fi ”cu risc crescut” în ceea ce priveşte cancerul de sân trebuie să facă investigaţii preventive mai des decât populaţia generală. Dr. Elena Claudia Teodorescu, medic primar radiologie şi imagistică medicală, a explicat care sunt aceste categorii de paciente, dar şi care sunt investigaţiile pe care aceste femei trebuie să le facă pentru a depista în stadii precoce boala.
Femeile considerate ”cu risc crescut” în ceea ce priveşte posibilitatea de a dezvolta cancer la sân sunt cele care fie au un istoric familial de cancer de sân sau alte tipuri de cancere înrudite, cum ar fi cancerul de ovar, cancerul de stomac, de colon, de pancreas, de prostată, fie cele au care deja au mutaţii genetice pe care le cunosc, a explicat, marţi seară, la
Medika Tv, dr. Elena Claudia Teodorescu.
Ea a arătat că, pentru aceste paciente considerate cu risc crescut, şi mamografia se face mai devreme de 40 de ani, la fel şi ecografia, iar în cazul femeilor cu mutaţii genetice, este necesar un examen RMN anual.
”Dacă există un risc foarte mare, atunci va trebui să adăugăm chiar şi examen de rezonanţă magnetică a sânului anual, pentru pacientele care au aceste mutaţii genetice dobândite şi ştiu despre ele”, a subliniat medicul.
Elena Claudia Teodorescu a explicat care sunt situaţiile în care se recomandă testarea genetică pentru depistarea riscului de cancer la sân.
”Există grupe de femei cărora le este recomandat să facă teste genetice, mai puţin celor care nu au pe nimeni în familie niciun tip de cancer, pentru că atunci şi riscul de a avea un cancer genetic este minim. Dar cu cât sunt mai multe persoane în familie cu anumite tipuri de cancer, cel puţin pentru cancerul de sân, cancerele înrudite, cu cât vârsta de apariţie a acelui cancer este mai devreme, cu atât riscul să fie cancere genetice este mai mare şi atunci este recomandat ca persoana respectivă să facă aceste teste genetice. Deci nu oricine trebuie să facă, dar cu cât există în familie mai multe persoane şi la vârstă mai tânără, cu atât este recomandat să facă testarea genetică”, a precizat medicul.
