Costel Alexe anunţă că se ridică măsura carantinei în localitatea Aroneanu, unde rata de infectare a scăzut de la 10,27 la mie, la 4,62 la mie

Costel Alexe anunţă că se ridică măsura carantinei în localitatea Aroneanu, unde rata de infectare a scăzut de la 10,27 la mie, la 4,62 la mie

Preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Costel Alexe, anunţă că se ridică măsura carantinei în localitatea Aroneanu, din noaptea de sâmbătă spre duminică, de la ora 00.00, după ce rata de infectare a scăzut de la 10,27 la mie, la 4,62 la mie.

”Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Iaşi ridică în această noapte măsura carantinării în cazul satului Aroneanu - începând cu 3 ianuarie 2021, ora 00:00. Aşadar, măsurile luate au funcţionat, iar efortul comun al respectării acestor măsuri de către cetăţeni se reflectă în rezultatele înregistrate astăzi. Vă doresc multă sănătate tuturor şi putere de a fi în continuare vigilenţi în a vă proteja de acest virus”, a scris, sâmbătă seară, pe Facebook, Costel Alexe. 
 
Potrivit acestuia, rata de infectare a scăzut de la 10,27 la mia de locuitori, cât era pe 19 decembrie 2020 la momentul deciziei de a institui carantina, la o rată actuală de 4,62 cazuri la 1.000 de locuitori. 
 
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră