Angajaţii CFR Călători şi CFR SA şi-au luat doar jumătate din avansul de salariu, din cauză că Ministerul Transporturilor a întârziat plata subvenţiilor

Cei 38.000 de angajaţi ai companiilor feroviare de stat CFR Călători şi CFR SA au primit, miercuri, doar jumătate din avansul de salariu, ca efect indirect al neplăţii la timp a subvenţiei de către Ministerul Transporturilor, în condiţiile în care Hotărârea de Guvern care permite plata compensaţiilor către companiile feroviare de transport de călători a fost aprobată abia miercuri, iar până la aplicarea efectivă ar putea trece încă o săptămână, a declarat, pentru News.ro, liderul Federaţiei Sindicatelor Transportatorilor Feroviari, Gabriel Rodrigo Maxim.

Recomandările editorilor
Ultima oră