Alexandru Rafila: Pentru prima dată, pacienţii cu boli cronice din România beneficiază de vaccinare gratuită!

Alexandru Rafila: Pentru prima dată, pacienţii cu boli cronice din România beneficiază de vaccinare gratuită!
Foto: Alexandru Rafila Facebook

Alexandru Rafila a anunţat, vineri, că pentru prima dată, pacienţii cu boli cronice din România beneficiază de vaccinare gratuită. Decizia ministrului Sănătăţii de a propune compensarea integrală a vaccinurilor necesare pacienţilor cu boli cronice a fost aprobată de către Guvern, a adăugat el.

„Pentru prima dată, pacienţii cu boli cronice din România beneficiază de vaccinare gratuită! Decizia Ministrului Sănătăţii de a propune compensarea integrală a vaccinurilor necesare pacienţilor cu boli cronice a fost aprobată de Guvernul României. Vaccinarea protejează deopotrivă copiii şi adulţii, ceea ce este esenţial, mai ales pentru pacienţii cu boli cronice”, a scris Alexandru Rafila, vineri pe Facebook.
 
El a mulţumit Coaliţiei Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice şi tuturor profesioniştilor din sănătate care au lucrat pentru realizarea acestui proiect.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor