Campioana CSM Bucureşti a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, scor 42-30 (20-16), în manşa unică din optimile Cupei României. Cristina Neagu a marcat 10 goluri.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Gogîrlă 6 goluri, Wolik 6, pentru SCM Râmnicu Vâlcea, respectiv Neagu 10, Ostergaard 6, pentru CSM Bucureşti.

Amânat faţă de celelalte confruntări din optimi, meciul de sâmbătă a adus campioanei calificarea în sferturile de finală, fază în care va întâlni echipa CSM Slatina, în deplasare.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Celelalte dispute din sferturile de finală, în care se va lupta pentru calificarea la Turneul Final 4, sunt: CSM Târgu Jiu – Gloria Bistriţa-Năsăud, SCM Gloria Buzău – Rapid Bucureşti şi HC Dunărea Brăila - HC Zalău.

Meciurile din sferturile de finală se vor juca în 13 martie.