Echipa FC Hermannstadt a pierdut vineri, pe teren propriu, scor 1-2, cu formaţia Universitatea Cluj, în primul meci al ultimei etape din play-out-ul Superligii.

Meciul de la Sibiu nu a beneficiat de tehnologia VAR. Gazdele au deschis scorul în minutul 24, prin Raul Opruţ, care a reluat superb în plasă o pasă primită de la Silviu Balaure. Pe finalul reprizei, Silviu Balaure a acuzat probleme de respiraţie şi, cu acordul arbitrului, a părăsit terenul, îndreptându-se spre ambulanţa prezentă la stadion. El a fost transportat la spital, pentru investigaţii.

Golul egalizator a venit în minutul 58, când Bic a înscris profitând de o greşeală a apărării sibiene. Oaspeţii au reuşit golul victoriei în minutul 90+4, după un penalti acordat pentru un fault în careu al lui Biceanu asupra lui Filip. Nistor a transformat şi Universitatea Cluj are 33 de puncte, ocupând locul al patrulea în clasament.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

FC Hermannstadt se află pe locul al cincilea, cu 31 de puncte.

Clujenii se pregătesc pentru finala Cupei Românei

HERMANNSTADT: Muţiu - Butean, Antoche, Ionuţ Stoica, Opruţ - S. Balaure (Bărbuţ 46), Biceanu, Limaj (Babic 71), Oroian (C. Popescu) - G. Iancu (Baba Alhassan 59), D. Paraschiv (P. Petrescu). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

U CLUJ: Gorcea – D. Oancea (Ianis Stoica 46), Martic, Miron, Piţian, Chipciu – Remacle (I. Filip 63), G. Simion (Tescan 63), Bic (Romario Pires 63) - D. Nistor, Mamadou Thiam (Jose Gomes 63). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitri: Rareş George Vidican - Cosmin Vatamanu, Ionuţ Marius Bobe – Szabolcs Kovacs

Observator: Florin Hîncu