Sportiva Delvine Relin Meringor, antrenată de Valentin Anghel, a terminat pe locul trei Maratonul de la Barcelona, cu 2h.20:48, al doilea timp din istoria probei în România, realizând astfel baremul de participare pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, anunţă CSA Steaua.

Cursa a fost câştigată de Zeineba Yimer Worku (Etiopia), cu 2h.19:44, iar pe poziţia a doua s-a clasat Selly Chpeyego (Kenya) cu 2h.20:04.

Competiţia aflată la a 44-a ediţie s-a desfăşurat în acest weekend la Barcelona, cu participarea a 15200 de alergători dintre care 3600 în proba feminină.

Născută pe 1 august 1992 în Kenya, Delvine reprezintă România din 2021.