Echipa spaniolă Atletico Madrid a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-0, gruparea Valencia, într-un meci contând pentru etapa a 26-a din La Liga.

Echipa lui Diego Simeone s-a impus fără mari probleme în meciul cu Valencia. La pauză a fost doar 1-0, după reuşita lui Griezmann din minutul 23. După pauză, în minutul 49, Carrasco a făcut 2-0, iar în minutul 67 Lemar a stabiit scorul final.

Cu această victorie Atletico adună 51 de puncte şi este pe locul al treilea în clasament, iar Valencia se află abia pe locul 17, cu 26 de puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 26-a din La Liga:

Almeria – Cadiz 1-1 (Melero 90+6 penalti / Roger 49);

Rayo Vallecano – Girona 2-2 (Isi Palazon 23, Trejo 34 / Tsygankov 29, 52);

Espanol Barcelona – Celta Vigo 1-3 (Gragera 86 / Gabri Vega 26, Aspas 45 penalti, Perez 82);

Atletico Madrid – Valencia 3-0 (Griezmann 23, Carrasco 49, Lemar 67).