Echipa spaniolă FC Barcelona a câştigat duminică Supercupa Spaniei după ce a învins, scor 3-1, pe Real Madrid.

FC Barcelona a dominat întâlnirea de pe stadionul King Fahd, din Riad. Tânărul Gavi a fost omul meciului, el deschizând scorul în minutul 34, din pasa lui Lewandowski.

În minutul 44, Gavi i-a întors serviciul atacantului polonez şi i-a pasat pentru 2-0, scorul cu care s-a intrat la pauză.

Courtois a scos în minutul 51 la Dembele, însă nu a mai putut face nimic în minutul 69, când Gavi i-a pasat lui Pedri şi acesta a marcat pentru 3-0.

În minutul 90+2 Benzema a înscris golul de onoare al madrilenilor, dar FC Barcelona s-a impus cu 3-1 în finala Supercupei Spaniei, cucerind primul trofeu cu Xavi pe bancă şi al 14-lea trofeu de Supercupa Spaniei din istorie.