Echipa italiană AC Milan a câştigat duminică, pe teren propriu, meciul disputat în compania echipei AC Fiorentina, scor 2-1. Golul victoriei milaneze a fost un autogol înscris în minutele de prelungire.

AC Milan, cu portarul român Ciprian Tătăruşanu integralist, a deschis scorul foarte repede, încă din minutul 2, dar s-a văzut egalată în minutul 28. Salvarea lui Milan a venit de la autogolul lui Milenkovic, din minutul 90+1. Tătăruşanu a avut câteva intervenţii bune în poarta gazdelor.

În clasament AC Milan este pe locul 2, cu 33 de puncte, la opt puncte de lider, Napoli.

Rezultatele înregistrate duminică în etapa a 15-a din Serie A:

Atalanta – Inter Milano 2-3 (Lookman 25 penalti, Luis Palomino 77 / Dzeko 36, 56, Luis Palomino 67 autogol);

Monza – Salernitana 3-0 (C. Augusto 24, D. Mota 35, Pessina 75 penalti);

AS Roma – Torino 1-1 (Matic 90+4 / Linetty 56);

Hellas Verona – Spezia 1-2 (Verdi 30 / Nzola 53, 69);

AC Milan – AC Fiorentina 2-1 (Rafael Leao 2, Milenkovic 90+1 autogol / Barak 28).