FC Barcelona a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-2 (2-1), echipa Valencia, în etapa a IV-a a campionatului spaniol de fotbal La Liga.

Tânărul de 16 ani Anssumane Fati a deschis scorul pentru gazde, în minutul 2, apoi a pasat la golul de 2-0, marcat de Frenkie de Jong, în minutul 7. Celelalte reuşite ale Barcelonei le-au aprţinut lui Gerard Pique '51, Luis Suarez '61 şi '82. Valencia a marcat în minutele 27, prin Gameiro şi 90+2, prin Maximiliano Lopez.

Fati este la al doilea gol în tricoul catalanilor, iar De Jong, la prima reuşită.

În urma acestui rezultat, Barcelona a urcat provizoriu pe locul 4, cu 7 puncte, după liderul Atletico Madrid, 9 puncte, şi după Real Madrid şi Athletic Bilbao, cu câte 8 puncte.