Preşedintele UDMR Kelemen Hunor a declarat, sâmbătă, la Consiliul Reprezentanţilor Unionali, că Uniunea a avut rezultate bune la alegerile locale, obţinând "aproape 200 de primari şi peste 200 de viceprimari". Comparativ cu 2012, el a constatat că totuşi "s-au pierdut voturi" şi a remarcat că UDMR a suferit cele mai mari pierderi în Bihor şi în Ţinutul Secuiesc, ceea ce ar trebui să dea de gândit.
„Analizând rezultatele obţinute la alegerile locale într-un context anume, putem afirma că am obţinut un rezultat bun, avem aproape 200 de primari şi peste 200 de viceprimari, avem preşedinţi de consiliu judeţean în 5 judeţe, am recâştigat municipiul Satu Mare, însă am pierdut Odorheiul Secuiesc. Avem viceprimari la Timişoara şi la Braşov, dar şi primar la Lunca Mureşului. Am ieşit învingători şi în competiţia maghiaro-maghiară, peste 80 la sută din voturi ne-au revenit nouă, acest succes datorându-se programului nostru credibil şi calităţii candidaţilor noştri. Însă, trebuie să ştim cum să gestionăm împuternicirea pe care am primit-o din partea electoratului. De aceea, principala sarcină a fiecăruia dintre reprezentanţii noştri aleşi va fi servirea comunităţii. Analizând rezultatele obţinute într-un alt context, constatăm că, faţă de anul 2012, am pierdut voturi – şi noi, şi alţii. Acest fapt trebuie să ne pună pe gânduri, pentru că o prezenţă slabă la vot nu întăreşte democraţia. Succesul în promovarea drepturilor democratice este garantat de o prezenţă la vot ridicată, de participarea activă a cetăţenilor la viaţa publică. Faptul că, în două judeţe din Transilvania, nu am avut listă judeţeană, a contribuit la procentajul mai mic obţinut de UDMR”, a explicat preşedintele Uniunii.
El a remarcat că UDMR a obţinut "maximul posibil" la negocierile de după alegeri, având mult mai mulţi viceprimari decât până acum.
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie
"În judeţele Mureş, Satu Mare şi Bihor am negociat intrarea în coaliţii, pe baza cărora noi am desemnat preşedinţii de consilii judeţene. Totodată, în 8 judeţe din Transilvania şi din Partium, UDMR este factorul de echilibru, pentru că în patru judeţe am încheiat acorduri cu liberalii, iar în alte patru judeţe, cu social-democraţii. Am purtat negocierile pentru coaliţii ţinând seama de nevoile locale şi, fireşte, cum s-a şi văzut de altfel, în funcţie de cât de dispuse s-au arătat la negocieri cu noi partidele româneşti dintr-un anumit judeţ”, a mai spus Kelemen Hunor.
Preşedintele UDMR s-a mai referit la faptul că, luând în considerare şi rezultatele recensământului din 2012, cea mai bună mobilizare la vot a fost în rândul maghiarilor care trăiesc în diaspora internă şi în regiunile cu populaţie mixtă.
„Cele mai mari pierderi le-am suferit în judeţul Bihor, apoi urmează judeţele din Ţinutul Secuiesc. Acest fapt trebuie să ne pună pe gânduri, despre acest lucru trebuie să vorbim deschis”, a subliniat preşedintele Uniunii.
![viewscnt](http://viewscnt.1616.ro/c.gif?id=15527371&pid=2701)
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.