Candidatul independent la alegerile prezidenţiale Nicuşor Dan a transmis, joi seară, un mesaj românilor din diaspora pentru care a început scrutinul electoral pentru alegerea preşedintelui României şi le-a spus acestora să nu voteze Rusia, ci să voteze schimbarea înţeleaptă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

”A început procesul de vot în diaspora. Îi îndemn pe românii din diaspora să voteze cu mintea şi cu inima, pentru că România are o şansă, dar România în momentul ăsta îşi alege direcţia pentru mulţi ani de acum încolo”, a transmis Nicuşor Dan.

Candidatul independent le-a mai transmis românilor din diaspora să nu voteze Rusia.

Evenimente

26 mai - Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie - Perspectivele macroeconomice și fiscale ale României

”Invit pe românii din diaspora să iasă la vot, să nu voteze Rusia, să nu voteze sistemul, să voteze schimbarea înţeleaptă”, a adăugat Nicuşor Dan.

Votul în străinătate pentru alegerea Preşedintelui României a început odată cu deschiderea secţiei de votare din Auckland, Noua Zeelandă.

Votarea în străinătate începe în zilele de vineri şi sâmbătă, la ora locală 07:00, şi se încheie, la ora locală 21:00 (cu posibilitatea prelungirii până la ora locală 23:59 pentru cetăţenii care, la ora locală 21:00, se află în sediul secţiei de votare, precum şi pentru cei care se află la rând în afara sediului secţiei de votare pentru a intra în localul de vot).

În ziua de duminică, votarea în afara ţării va începe la ora locală 07:00 şi se va încheia la ora locală 21:00, fără a depăşi ora 21:00 a României.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.