Adrian Năstase: În 1992, Corneliu Coposu mi-a propus să fiu candidatul PNŢCD la alegerile prezidenţiale / Nu am acceptat / PNŢCD nu a avut capacitatea de a strânge oameni mai tineri şi a rămas legat de o generaţie care încetul cu încetul s-a stins

Adrian Năstase: În 1992, Corneliu Coposu mi-a propus să fiu candidatul PNŢCD la alegerile prezidenţiale / Nu am acceptat / PNŢCD nu a avut capacitatea de a strânge oameni mai tineri şi a rămas legat de o generaţie care încetul cu încetul s-a stins

Fostul premier Adrian Năstase, fost lider PSD, susţine că în 1992 Corneliu Coposu, preşedinte al Partidului Naţional Ţărănesc Creştin-Democrat (PNŢCD), i-a propus să fie candidatul partidului la alegerile prezidenţiale din anul respectiv, dar că a refuzat.

Adrian Năstase a povestit la podcastul realizat de Paul Anghel, fostul director general în ANPC, că în 1992, când era ministru de Externe şi nu mai era membru FSN, Corneliu Coposu i-a făcut propunerea de a fi candidatul PNŢCD la alegerile prezidenţiale. 
”În 1992 Corneliu Coposu mi-a propus să fiu candidatul PNŢCD-ul la alegerile prezidenţiale.  Nu am acceptat, evident. Rămăsesem într-o legătură foarte bună, pentrucă pe Corneliu Coposu îl invitasem să fie membru în Consiliul Consultativ al Ministerului de Externe şi împreună am lucrat pentru aducerea în ţară a osemintelor lui Nicolae Titulescu”, a afirmat Adrian Năstase.
El a explicat şi de ce Titulescu nu a putut fi adus în ţară atunci când a murit. 
”Într-un fel, lucrurile au pornit de la faptul că atunci când a murit Titulescu, în 1941, la Cannes, el nu a putut fi adus în ţară. Antonescu a fost împotrivă şi, în plus, nici nu prea aveau pe unde să îl aducă, pentru că erau zone de război, nemţii controlau, el a fost un mare adversar al lor. A existat chiar un plan de asasinare al lui, spune Genevieve Tabouis. Dar Iuliu Maniu a încercat să îl convingă pe Antonescu să îl aducă în ţară. Antonescu, care a avut la un moment dat o relaţie bună cu Titulescu pe vremea când erau împreună la Londra, Antonescu ataşat militar, iar Titulescu era ambasador. Nu a fost de acord nici măcar cu o zi de doliu, spunându-i cred lui Pamfil Şeicaru, dacă nu mă înşel: «nu pot să fac lucrul ăsta, pentru că asta ar fi o sfidare la adresa partenerilor de la Berlin»”, a declarat Adrian Năstase. 
El susţine că Iuliu Maniu i-a transmis lui Corneliu Coposu să încerce aducerea în ţară a osemintelor lui Nicolae Titulescu. 
”Iuliu Maniu era cumva ataşat de Titulescu şi el i-a transmis ca un fel de legământ lui Corneliu Coposu să urmărească aducerea în ţară a osemintelor lui Titulescu, care lăsase în testamentul lui această dorinţă de a fi înmormântat la Braşov,  în Scheii Braşovului, jos în Braşov, spunea el, sus fiind la picioarele lui Take Ionescu, spune el, pentru că Take Ionescu era înmormântat sus, lângă Mănăstirea Sinaia. Deci circuitul Iuliu Maniu, Corneliu Coposu împreună în comitetul internaţional, care a adus osemintele lui Titulescu în urma unui proces internaţional”, a mai declarat Adrian Năstase
El a adăugat că acest episod l-a apropiat de Corneliu Coposu. 
”Ne-am apropiat şi în 1992, o variantă la care s-a gândit Corneliu Coposu, pentru că nu eram membru de partid atunci. Evident, l-am refuzat şi am intrat în Parlament. Am fost ales, am fost ales ca preşedinte al Camerei, Adunării Deputaţilor, cum se numea şi pe urmă am continuat în politică”, a subliniat Năstase.
El susţine că PNŢCD nu a avut capacitatea de a atrage oameni tineri. 
”PNŢCD-ul avea o moştenire foarte greu de gestionat şi foarte multe resentimente greu de reparat în noua perioadă. S-a şi văzut lucrul ăsta şi de aceea încercarea după aceea de a moderniza PNŢCD-ul, PNŢ-ul, adăugându-i CD-ul în coadă şi încercând să-l ducă de la stânga la dreapta, pentru că PNŢ-ul era un partid... (...) Era un partid mai la stânga liberalilor, PNŢ-ul. Dar după aceea au trecut la dreapta prin intrarea cumva în PPE, în formulele conservatoare şi aşa mai departe. N-au avut capacitatea de a atrage oameni mai tineri şi ei au rămas cumva legaţi de o generaţie care încetul cu încetul s-a stins”, a mai afirmat Adrian Năstase.
Fostul preşedinte Ion Iliescu, a relatat în 2008, că în 1990 liderul ţărănist Corneliu Coposu i-a propus să candideze în fruntea listei PNŢCD, la primele alegeri organizate după evenimentele din decembrie 1989. Ulterior, Iliescu a precizat că liderul ţărănist i-a adresat invitaţia de a deveni membru al PNŢCD, el arătând că a declinat oferta întrucât nu avea aceleaşi repere ca ţărăniştii.

„Era în perioada acelor ani de început, în 1990. Domnul Coposu mi-a făcut-o (invitaţia - n.r.). El a murit prin '96. Deci, în perioada respectivă, în cadrul unor dialoguri, la un moment dat mi-a făcut invitaţia, mai pe la începutul dialogurilor noastre. Eu încă nu abordasem o poziţie activă de implicare a mea în structuri de partid, mai ales că aveam şi o anumită postură în poziţia pe care o aveam şi dânsul mi-a făcut o asemena ofertă. I-am mulţumit...“, a amintit Iliescu.

Ion Iliescu a spus că nu a fost tentat să accepte invitaţia lui Coposu, pentru că nu aveau ”aceleaşi repre şi aceeaşi platformă de gândire”.

Ion Iliescu a declarat într‑un interviu "La masa Adevărului" că fostul lider al ţărăniştilor "era un om cu multă înţelepciune politică şi cu experienţă de viaţă".

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră