Tarifele la apă şi canalizare în august: Ploieşti, Bucureşti şi Chiajna au cele mai mici preţuri. Călăraşi rămâne cel mai scump, iar diferenţa dintre extreme depăşeşte 13 lei/mc

Tarifele la apă şi canalizare în august: Ploieşti, Bucureşti şi Chiajna au cele mai mici preţuri. Călăraşi rămâne cel mai scump, iar diferenţa dintre extreme depăşeşte 13 lei/mc

Ploieşti, Bucureşti şi Chiajna (Ilfov) continuă să fie localităţile cu cele mai mici tarife cumulate pentru serviciile de apă şi de canalizare din România, în timp ce Călăraşi îşi păstrează poziţia de lider în clasamentul celor mai scumpe servicii.

Potrivit datelor actualizate la 1 august 2026, tariful mediu la nivel naţional este de 16,51 lei/mc, fără TVA, iar diferenţa dintre cel mai mic şi cel mai mare tarif ajunge la 13,21 lei/mc, ceea ce înseamnă că un consumator din Călăraşi plăteşte de peste două ori mai mult decât unul din Ploieşti pentru acelaşi metru cub de apă şi pentru canalizare. 
Conform centralizării realizate de News.ro pe baza tarifelor aprobate de Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice (ANRSC), clasamentul celor mai mici tarife este deschis de:
Ploieşti (Apa Nova Ploieşti) – 10,02 lei/mc, fără TVA;
Bucureşti (Apa Nova Bucureşti) – 10,98 lei/mc, fără TVA;
Chiajna, Ilfov (Veolia România) – 11,05 lei/mc, fără TVA;
Timiş (Aquatorontal) – 11,36 lei/mc, fără TVA;
Bihor, Borş (Apă Canal Nord Vest) – 12,21 lei/mc, fără TVA.
La polul opus se află:
Călăraşi (Ecoaqua) – 23,23 lei/mc, fără TVA;
Vaslui (Aquavas) – 21,49 lei/mc, fără TVA;
Iaşi (APAVITAL) – 21,17 lei/mc, fără TVA; 
Neamţ (Compania Judeţeană Apa Serv) – 20,72 lei/mc, fără TVA;
Galaţi (Apă Canal) – 20,46 lei/mc, fără TVA.
Datele arată că Bucureştiul şi Ploieştiul continuă să beneficieze de unele dintre cele mai reduse tarife din ţară, în timp ce operatorii din estul şi sud-estul României rămân în partea superioară a clasamentului. Diferenţele sunt explicate de nivelul investiţiilor în infrastructura de apă şi canalizare, costurile de operare, sursele de apă şi dimensiunea reţelelor administrate de fiecare operator. 
Faţă de luna iulie, ierarhia nu înregistrează modificări importante. Călăraşi, Vaslui şi Iaşi îşi păstrează primele trei poziţii în topul celor mai ridicate tarife, în timp ce Ploieştiul, Bucureştiul şi Chiajna rămân localităţile cu cele mai mici costuri pentru consumatori. 
Tarifele publicate lunar de ANRSC sunt cele aprobate pentru fiecare operator şi nu includ TVA. Clasamentul complet, precum şi evoluţia lunară a tarifelor pentru fiecare operator din România, pot fi consultate pe platforma interactivă realizată de News.ro, care centralizează datele oficiale şi permite compararea tarifelor la nivel naţional. 
 
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră