Profitul net al Grupului Electrica a ajuns la 457,5 milioane lei în S1 2026, în creştere cu 8,6%

Profitul net al Grupului Electrica a ajuns la 457,5 milioane lei în S1 2026, în creştere cu 8,6%

În S1 2026, la nivelul Grupului Electrica, EBITDA a înregistrat o creştere de 7,7%, respectiv de 76,9 mil. RON, ajungând la o valoare de 1.079,6 mil. RON, comparativ cu valoarea de 1.002,7 mil. RON realizată în primul semestru al anului 2025. Creşterea EBITDA provine în principal din variaţia segmentului de furnizare, având o evoluţie pozitivă în primele şase luni ale anului 2026 comparativ cu perioada similară din 2025.

Variaţia segmentului de furnizare a înregistrat o îmbunătăţire a EBITDA de 122,8 mil. RON, până la valoarea de 181,3 mil. RON de la 58,5 mil. RON în perioada anterioară. Creşterea se datorează îmbunătăţirii performanţei operaţionale a segmentului, având o scădere a cheltuielilor operaţionale de 211,9 mil. RON. Veniturile operaţionale au înregistrat o creştere a veniturilor din activitatea de bază de 948,3 mil. RON, precum şi o scădere a altor venituri din exploatare de 1.040,6 mil. RON, ca urmare a eliminării subvenţiilor la încheierea schemei de sprijin începând cu 1 iulie 2025.

Alexandru Chiriţă, CEO Electrica: „Rezultatele acestui semestru confirmă stabilitatea operaţională a Grupului. Electrica continuă procesul de transformare: furnizarea performează într-o piaţă complet liberalizată, noile capacităţi de producţie încep să contribuie, iar investiţiile în regenerabile şi stocare ne apropie de rolul pe care ni-l dorim în piaţa de energie.

Electrica a devenit mai mult decât distribuţie şi furnizare. A devenit un grup în care urmează să începem să vedem rezultatele integrării întregului lanţ valoric: producţie, stocare, furnizare, distribuţie şi servicii energetice. Le mulţumesc colegilor care fac posibilă această transformare. A doua jumătate a anului ne va găsi construind capacităţi noi, servicii noi şi un rol tot mai puternic pentru Grupul Electrica în viitorul energetic al României.”

Profitul operaţional pentru S1 2026 a înregistrat o creştere de 66,6 mil. RON până la valoarea de 773,1 mil. RON, comparativ cu valoarea de 706,5 mil. RON realizată în S1 2025. Această creştere se datorează în principal creşterii veniturilor operaţionale cu 110,3 mil. RON, impact pozitiv diminuat de creşterea costurilor operaţionale cu 43,7 mil. RON. Veniturile din activitatea curentă au înregistrat o creştere de 1.158,3 mil. RON,  impact pozitiv diminuat de scăderea altor veniturilor operaţionale cu 1.048,0 mil. RON în principal din încheierea schemei de sprijin pe segmentul de furnizare.

Profitul net din S1 2026 a înregistrat o creştere de 8,6% sau 36,1 mil. RON, până la valoarea de 457,5 mil. RON. Acest rezultat este generat, în principal, ca urmare a creşterii profitului operaţional diminuat de impactul negativ al rezultatului financiar în primul semestru al anului 2026, la care se adaugă impactul negativ din creşterea impozitului pe profit.

Pe segmentul de furnizare, veniturile au înregistrat o creştere în S1 2026 cu aproximativ 948,3 mil. RON, sau 28,7%, comparativ cu S1 2025, ajungând la valoarea de 4.250,8 mil. RON. Creşterea veniturilor din furnizarea energiei electrice şi a gazelor naturale a fost determinată, în principal, de stabilirea preţului de vânzare a energiei electrice prin mecanisme concurenţiale, adaptate strategiei companiei. Acest efect pozitiv a fost parţial diminuat de scăderea cu 9% a cantitaăţii de energie furnizată pe piaţa cu amănuntul.

Eliminarea schemei de plafonare a permis filialei de furnizare să îşi construiască strategia de preţ pe criterii de piaţă concurenţială şi profitabilitate, adaptată în funcţie de categoriile de clienţi. Contribuţia segmentului de furnizare la veniturile consolidate ale Grupului este în proporţie de 69,9%, iar contribuţia la EBITDA Grupului este 16,8%.

Veniturile din subvenţii aferente S1 2026 au fost în valoare de 25,7 mil. RON comparativ cu 1.056,9 mil. RON înregistrate în S1 2025. La 30 iunie 2026, subvenţiile estimate de încasat de la autorităţi totalizează 2.544,2 mil. RON.

Pe segmentul de distribuţie, veniturile au crescut cu aproximativ 133,9 mil. RON, sau 4,9%, la 2.839,9 mil. RON,  (din care 1.773,6 mil. RON venituri cu clienţi externi Grupului), faţă de S1 2025, în principal ca urmare a creşterii veniturilor din energie reactivă şi din evoluţia veniturilor recunoscute în conformitate cu IFRIC 12 (ca urmare a recunoaşterii veniturilor din contractele de concesiune). EBITDA pe segmentul de distribuţie a avut o evoluţie negativă de 42,3 mil. RON în principal din creşterea cheltuielilor operaţionale.

Contribuţia segmentului de distribuţie a energiei electrice la veniturile consolidate ale Grupului este de 29,4%, iar contribuţia la EBITDA Grupului este 85,2%.

Pe segmentul de producţie, veniturile au crescut cu aproximativ 4,4 mil. RON, sau 82,8% la 9,7 mil. RON faţă de primul semestru al anului 2025, ca urmare a operaţionalizării parcurilor fotovoltaice Vulturu şi Satu Mare 2.

ANALIZA INDICATORILOR FINANCIARI LA NIVEL CONSOLIDAT

Principalele rezultate prezentate în continuare sunt extrase din situaţiile financiare interimare consolidate simplificate la data de şi pentru perioada încheiată la 30 iunie 2026, întocmite conform cu IFRS-EU.

Rezultate Financiare – în mil. RON*

S1 2026

S1 2025

Δ

Δ%

Venituri operaţionale

 6.143,7

6.033,4**

110,3

1,8%

Cheltuieli operaţionale

(5.370,7)

(5.327,0)**

(43,7)

0,8%

Profit operaţional

773,1

706,5

66,6

9,4%

EBITDA

1.079,6

1.002,7

76,9

7,7%

Rezultat financiar

(205,1)

(197,5)

(7,6)

3,9%

Profit net

457,5

421,4

36,1

8,6%

*Sumele sunt rotunjite la nivelul celei mai apropiate valori întregi.

** Retratate, pentru explicaţii vă rugăm să vedeţi nota nr. 5 din situaţiile financiare.

Sursa: Electrica

ALTE INFORMAŢII OPERAŢIONALE IMPORTANTE

  • Volumul de energie electrică distribuită – 8,9 TWh, în uşoară scădere cu 0,5% faţă de S1 2025. Filiala Distribuţie Energie Electrică România (DEER) deserveşte aproximativ 4,011 milioane utilizatori din 18 judeţe, pe o arie ce acoperă circa 40,8% din suprafaţa României;
  • Baza Activelor Reglementate (BAR), în termeni nominali, este estimată la sfârşitul lui S1 2026 la valoarea de 8,7 mld. RON;
  • În S1 2026, DEER a realizat şi a pus în funcţiune investiţii în valoare de 233 mil. RON (variaţie marginală de -1% comparativ cu S1 2025), din care: 193 mil. RON reprezintă lucrări din planul de investiţii aferent anului 2026 (inclusiv lucrări suplimentare), respectiv un grad de realizare de 24,8% din valoarea programului de puneri în funcţiune planificat anual, iar 40,1 mil. RON reprezintă lucrări de investiţii reportate din anul 2025.
  • Volumul de energie electrică furnizată pe piaţa cu amănuntul – 3,4 TWh, în descreştere cu 9,0% comparativ cu S1 2025; Electrica Furnizare deserveşte aproximativ 3,2 mil. locuri de consum (cel mai mare portofoliu din România), din care 1,77 mil. locuri de consum pe piaţa concurenţială şi 1,46 mil. locuri de consum în regim de serviciu universal şi ca furnizor de ultimă instanţă;
  • Cota de piaţă pe furnizarea de energie electrică – Electrica Furnizare este al treilea cel mai mare furnizor de energie electrică din România atât pe piaţa totală, cât şi pe cea concurenţială (bazat pe volumele furnizate), cu o cotă totală de piaţă de 14,27% şi o cotă pe piaţa concurenţiala de 11,01% în ianuarie-mai 2026, conform ultimelor rapoarte ANRE disponibile.
  • Volumul de energie electrică produsă – 21,0 GWh, de peste 3 ori mai mult ca în S1 2025. Creşterea reflectă intrarea în operare a parcurilor fotovoltaice Vulturu şi Satu Mare 2 după a doua jumătate a anului 2025.
  • Pe segmentul de productie, Grupul Electrica are în portofoliu proiecte de energie regenerabilă, fotovoltaică şi eoliană, cu o capacitate totală de 307,5 MW, aflate fie în operare, fie în diferite stadii de dezvoltare. Dintre acestea, 46,5 MW sunt deja operaţionali. De asemenea, Electrica are proiecte de stocare a energiei de aproximativ 949,5 MWh în diferite stadii de dezvoltare.

Grupul Electrica este un jucător-cheie pe piaţa de distribuţie, furnizare şi producţie a energiei electrice din România, precum şi unul dintre principalii furnizori de servicii energetice la nivel naţional.

Grupul deserveşte 4 milioane de utilizatori, acoperind 18 judeţe din trei zone geografice pentru distribuţia energiei electrice (Transilvania Nord, Transilvania Sud şi Muntenia Nord), şi întreg teritoriul ţării pentru furnizarea energiei electrice, mentenanţă şi servicii energetice.

Din iulie 2014, Electrica, societatea holding a Grupului, este listată la Bursele de Valori din Bucureşti şi Londra, având capital majoritar privat. Prin intermediul acesteia, este singurul grup românesc din domeniul energiei care operează integrat în sectoarele distribuţiei, furnizării şi producţiei de energie electrică.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră