Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a hotărât, marţi, suspendarea din funcţie a Laviniei Nicoleta Coţofană, judecător în cadrul Judecătoriei Arad, începând cu această dată, până la soluţionarea recursului prin care a atacat decizia de excludere din magistratură, hotărâre luată în octombrie anul trecut.
Conform legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor, “în cazul în care, împotriva hotărârii de eliberare din funcţie a unui magistrat se exercită calea de atac a recursului, acesta va fi suspendat din funcţie până la soluţionarea irevocabilă a cauzei de către instanţa competenţă, respectiv Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie”, arată reprezentanţii CSM.
Pe 31 octombrie 2016, Secţia pentru judecători în materie disciplinară a CSM a admis în parte acţiunea disciplinară formulată de Inspecţia Judiciară împotriva judecătoarei Lavinia Nicoleta Coţofană, şi a aplicat acesteia sancţiunea disciplinară a “excluderii din magistratură” pentru săvârşirea mai multor abateri disciplinare privind exercitarea funcţiei cu rea-credinţă şi nerespectarea secretului deliberării sau a confidenţialităţii lucrărilor care au acest caracter, precum şi a altor informaţii de aceeaşi natură de care a luat cunoştinţă în exercitarea funcţiei.
Coţofană este acuzată că i-a permis soţului, un avocat condamnat pentru corupţie, să vină în biroul de la judecătorie, unde îi acorda acces la date confidenţiale.



























