Preşedintele rus Vladimir Putin critică ţările occidentale pentru modul în care gestionează problema refugiaţilor afgani, potrivit Reuters.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Duminică, într-o intervenţie la întâlnirea partidului de guvernare din Rusia, Putin a adus critici ţărilor vestice deoarece ele se aşteaptă ca naţiunile vecine Rusiei să preia refugiaţi afgani în timp ce vizele acestora pentru SUA şi Europa sunt procesate.

La Moscova, el a declarat: „Partenerii noştri vestici insistă pentru o opţiune de a repartiza refugiaţi afgani în ţări din Asia centrală până ce vor primi vizele pentru SUA şi alte ţări. Înseamnă asta că - spun ei - este posibil să îi trimită în aceste ţări, la vecinii noştri, fără vize,  dar ei înşişi nu vor să îi accepte fără vize?”.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

Aparent, Statele Unite negociază cu anumite ţări pentru a găzdui temporar refugiaţi afgani.

Rusia permite călătoria fără viză a rezidenţilor fostelor ţări sovietice din Asia centrală, iar Putin şi-a exprimat deja îngrijorarea că militanţii ar putea călători sub acoperire, ca refugiaţi.

Şefa corespondenţilor internaţionali ai BBC, Lyse Doucet, a publicat duminică o imagine de pe aeroportul din Kabul, în care pot fi văzute numeroase familii care îşi părăsesc ţara.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.