Două elicoptere s-au ciocnit duminică în timpul unei intervenţii de stingere a unui incendiu violent în Grecia, au anunţat pompierii, scrie AFP. Autorităţile române au transmis, duminică după-amiază, că România nu are nicio aeronavă dislocată în Grecia şi niciun pilot, tot personalul dislocat în Grecia fiind în siguranţă. În plus, pompierii români nu se află în aceeaşi regiune în care a avut loc incidentul aviatic. Potrivit Serviciului de Pompieri din Grecia, ambii membri ai echipajului unuia dintre cele două elicoptere au decedat.
BREAKING: Two firefighting helicopters have collided while tackling wildfires in a region west of Athens.
- Breaking Aviation News & Videos (@aviationbrk) August 2, 2026
A search and rescue operation is under way in the Psatha area, according to Greece's fire department.
The crew members of one of the helicopters involved in… pic.twitter.com/vCsFmOJark
UPDATE -
Ambii membri ai echipajului unuia dintre cele două elicoptere de stingere a incendiilor care s-au ciocnit duminică în zona grecească Psatha, la vest de Atena, au decedat în urma incidentului, a anunţat Serviciul de Pompieri din Grecia, potrivit Reuters. Cel de-al doilea echipaj a fost salvat în viaţă.
AP scrie că membrii echipajului care au decedat în urma coliziunii erau un cetăţean grec şi unul danez. Ceilalţi doi membri ai echipajului salvaţi în viaţă sunt un cetăţean grec şi unul britanic.
ŞTIREA INIŢIALĂ
"În prezent se desfăşoară o operaţiune de salvare" pentru a găsi echipajele, au precizat aceştia într-un comunicat, în contextul în care Grecia este afectată de mai multe incendii alimentate de vânturi puternice.
Accidentul s-a produs deasupra satului Psatha, situat pe malul Golfului Corint, într-o regiune cuprinsă de flăcări încă de vineri seara şi unde pompierii intervin în condiţii extrem de dificile.
Sâmbătă, operaţiunile au fost într-adevăr puternic îngreunate de intensitatea vânturilor, care a împiedicat timp de câteva ore zeci de avioane de stingere a incendiilor să intervină.
În anumite momente, rafalele de vânt erau atât de puternice încât pompierii nu reuşeau să deschidă uşile vehiculelor lor, a explicat chiar unul dintre responsabili.
Grecia, afectată de mai multe incendii violente, se confruntă cu o situaţie "extrem de dificilă", a avertizat duminică prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis.
În decursul unei săptămâni, peste 12.000 de hectare de păduri şi terenuri agricole au ars în această ţară lovită în plin de criza climatică, la fel ca întreaga zonă mediteraneană.
Afectată în fiecare vară de incendii din cauza valurilor de căldură şi a secetei, Grecia a fost până acum relativ ocolită de incendiile de proporţii, spre deosebire de Franţa şi Spania.
În plin sezon turistic, riscul de izbucnire a incendiilor va rămâne luni "foarte ridicat", la nivelul 4 pe o scară de cinci, în Attica - regiunea Atenei - şi în Beoţia învecinată, a avertizat Protecţia Civilă după un weekend în care aproape întreaga Grecie a fost plasată în stare de alertă generală.
Pompierii trebuie să lupte în fiecare zi cu flăcările pe mai multe fronturi: în timp ce aproape 500 de pompieri sunt mobilizaţi în regiunea Porto Germeno, aproximativ 100 luptă împotriva unui alt incendiu la Aigialia, în nordul Peloponezului.
Trei pompieri au murit săptămâna aceasta în timpul îndeplinirii îndatoririlor de serviciu.
Autorităţile elene mizează acum pe o încetinire treptată a vitezei vântului.
La începutul săptămânii, incendiile de pe insulele foarte turistice Creta şi Paros au afectat încă 6.000 de hectare.
Peste o sută de drone sunt mobilizate în această vară, precum şi patru sateliţi termici, a declarat guvernul.




























