UPDATE - Două trenuri s-au ciocnit la nord de Londra. O persoană a murit. Mai mulţi oameni au fost răniţi - VIDEO

UPDATE - Două trenuri s-au ciocnit la nord de Londra. O persoană a murit. Mai mulţi oameni au fost răniţi - VIDEO

Poliţia Britanică pentru Transporturi a anunţat vineri că a intervenit în urma unor sesizări privind o coliziune între două trenuri la aproximativ 60 de mile nord de Londra, iar sursele media au relatat că acest incident major s-a soldat cu numeroşi răniţi. Ulterior, s-a anunţat că o persoană a murit, relatează Reuters şi BBC.

UPDATE - 

Poliţia Britanică pentru Transporturi a anunţat că o persoană a murit.

„Ofiţerii continuă să intervină în urma unei coliziuni între două trenuri pe linia din Bedford, după ce au fost primite sesizări în jurul orei 17:15 astăzi (19 iunie). Ştim că mai multe persoane au fost rănite şi, din păcate, o persoană a decedat.

A fost declarat un incident major, iar ofiţerii continuă să intervină la faţa locului alături de colegii de la Poliţia din Bedfordshire şi de la serviciile locale de pompieri, salvare şi ambulanţă.

Coliziunea a implicat două trenuri ale companiei East Midlands Railway”, a precizat Poliţia Britanică pentru Transporturi.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Un videoclip postat pe reţelele de socializare arăta ceea ce părea a fi partea din faţă a unui tren lovită de partea din spate a altui tren, ambele rămânând pe şine.

Serviciul de Ambulanţă East of England a declarat că a trimis mai multe echipaje, inclusiv o ambulanţă aeriană, la locul coliziunii de pe linia ferată situată la sud de Bedford, şi a îndemnat oamenii să evite zona.

Ministrul Transporturilor, Heidi Alexander, a declarat într-o postare pe X că este „profund îngrijorată” de informaţiile privind coliziunea.

Serviciul de Pompieri şi Salvare din Bedfordshire a precizat că echipajele se aflau la locul unui incident pe linia ferată, la sud de Bedford, şi a îndemnat publicul să se ţină la distanţă.

Operatorul feroviar East Midlands Railway a declarat că nu poate asigura circulaţia trenurilor către sau dinspre Londra pentru restul zilei, în timp ce Thameslink a precizat că toate liniile dintre Luton şi Bedford sunt blocate din cauza unei probleme aflate în curs de investigare.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră