Un imigrant fără forme legale a fost ucis vineri la Chicago după ce a refuzat să se supună unui control al poliţiei federale pentru imigrare şi vămi (ICE), a anunţat Departamentul american pentru Securitate Internă, la patru zile după lansarea unei operaţiuni de amploare în statul Illinois, relatează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Vineri dimineaţă, în metropola din nordul Statelor Unite, „agenţii ICE au oprit un vehicul pentru a-l aresta pe Silverio Villegas-Gonzalez”, a afirmat departamentul într-un comunicat, fără a preciza naţionalitatea acestuia.

„Acesta a refuzat să urmeze instrucţiunile agenţilor şi s-a năpustit cu maşina asupra lor. Unul dintre poliţiştii ICE a fost lovit de maşină şi târât pe o distanţă considerabilă. Temându-se pentru viaţa sa, acesta a folosit arma”, a explicat Departamentul Securităţii Interne.

„Poliţistul a suferit multiple leziuni şi se află într-o stare stabilă. Imigrantul ilegal a fost declarat mort”, se arată în comunicat.

Silverio Villegas-Gonzalez avea „antecedente de conducere periculoasă. El intrase în ţară la o dată necunoscută”, precizează departamentul pentru a justifica desemnarea sa ca „infractor”.

Administraţia Trump a anunţat luni lansarea unei operaţiuni a ICE numită „Midway Blitz”, care vizează „imigranţii ilegali infractori care terorizează americanii” în Illinois, un stat guvernat de democraţi.

Donald Trump a adoptat săptămâna trecută o retorică extrem de violentă împotriva oraşului Chicago, pe care îl califică drept „gaura de şobolani” sau „capitala mondială a crimelor” şi ameninţă să trimită acolo soldaţi ai Gărzii Naţionale, aşa cum a procedat în august şi la Washington, capitala federală.

Preşedintele american a făcut din lupta împotriva imigraţiei ilegale o prioritate absolută, invocând o „invadare” a Statelor Unite de către „criminali veniţi din străinătate” şi comunicând frecvent despre expulzările imigranţilor.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.