Un avion de tip Team Rocket F-4 Raider cu două locuri s-a prăbuşit sâmbătă seara în zona Puerto de Soller, din largul insulei Mallorca, iar poliţia spaniolă a reuşit duminică să găsească în mare cadavrele celor doi ocupanţi - pilotul şi fiul său de 13 ani, relatează Reuters.
Avionul biplan părea să execute acrobaţii înainte de prăbuşire, a relatat presa spaniolă.
Scafandrii care îl căutau pe pilot şi pe fiul său de 13 ani au localizat cadavrele lor în mare după o operaţiune de căutare desfăşurată duminică.
„În jurul orei 13:00 (14:00, ora României), scafandri specializaţi ai Gărzii Civile au recuperat cadavrele pilotului şi al fiului său, care îl însoţea, dintr-o zonă marină cu adâncimea de 30 de metri, acestea fiind transferate în portul Puerto de Soller”, a declarat Garda Civilă spaniolă într-un comunicat.
Avionul s-a prăbuşit sâmbătă în jurul orei locale 20:20, iar echipele de urgenţă au demarat imediat o operaţiune de căutare. Operaţiunea a fost reluată duminică, la prima oră.
Poliţia va deschide o anchetă pentru a stabili circumstanţele accidentului.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.