Uciderea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi ”nu va rămâne fără un răspuns american”, a avertizat marţi vicepreşedintele american Mike Pence, relatează The Associated Press.
Directoarea CIA Gina Haspel se află în Turcia penatru a ancheta această ”crimă brutală”, a subliniat vicepreşedintele american.
El nu a transmis condoleanţe familiei lui Khashoggi.
Vicepreşedintele american nu a făcut, de altfel, precizări cu privire la aceste eventuale măsuri de retorsiune.
El s-a exprimat la Washington, unde a participat la un eveniment organizat de cotidianul american The Washington Post (WP).
Khashoggi, un colaborator al cotidianului, era rezident în statul american Virginia.
Întrebat dacă Washingtonul va impune sancţiuni membrilor familiei regale din Arabia Saudită, în cazul în care li se va dovedi complicitatea la crimă, Pence a răspuns că preşedintele american Donald Trump este cel care va lua această decizie.
El a apreciat că Trump va lua o decizie care să reflecte valorile şi interesele în domeniul securităţii americane şi că ”se va asigura că lumea va afla adevărul”.
