Trei petroliere ies din Ormuz cu sistemele de urmărire dezactivate, pe măsură ce criza din Iran se adânceşte

Trei petroliere ies din Ormuz cu  sistemele de urmărire dezactivate, pe măsură ce criza din Iran se adânceşte

Trei petroliere de ţiţei au ieşit acum din Strâmtoarea Ormuz cu sistemele de urmărire dezactivate, conform noilor date de transport maritim, arătând cum exportatorii de energie încearcă să menţină mişcarea încărcăturilor prin criza din Iran chiar şi atunci când diplomaţia stagnează, potrivit Reuters.

Reuters a raportat că foarte marii transportatori de ţiţei Agios Fanourios I şi Kiara M au trecut prin strâmtoare duminică, fiecare transportând aproximativ 2 milioane de barili de ţiţei irakian.
 
Un al treilea vas, Basrah Energy, ieşise anterior din strâmtoare după ce a încărcat 2 milioane de barili de ţiţei Upper Zakum de la terminalul Zirku al Abu Dhabi National Oil Co, conform datelor Kpler citate de Reuters.
 
Mişcările navelor contează deoarece Strâmtoarea Ormuz rămâne punctul de presiune din centrul războiului din Iran.
 
Înainte de conflict, această cale navigabilă transporta aproximativ o cincime din aprovizionarea cu petrol a lumii. Acum, petrolierele se bazează tot mai mult pe tactici de tranzit în întuneric sau cu vizibilitate redusă pentru a diminua riscul de a fi vizate de iranieni, continuând totuşi să transporte ţiţeiul din Golf.
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră