SUA exclude Rosneft Germania de la sancţiunile împotriva Rusiei pe termen nelimitat

SUA exclude Rosneft Germania de la sancţiunile împotriva Rusiei pe termen nelimitat

Guvernul SUA va scuti unitatea germană a companiei ruse Rosneft de sancţiunile împotriva marelui producător de petrol pe termen nelimitat, a relatat miercuri Bloomberg News, citând o persoană familiarizată cu acest subiect.

„Suntem într-un dialog strâns şi foarte constructiv cu autorităţile americane relevante, în vederea extinderii scutirii americane cât mai curând posibil”, a declarat pentru Reuters Ministerul german al Economiei.

Germania a plasat unităţile locale ale companiei ruse Rosneft sub administrare fiduciară în 2022, după ce invazia Moscovei în Ucraina a răsturnat relaţiile energetice de zeci de ani dintre Berlin şi Rusia.

Activele includ o participaţie în rafinăria PCK Schwedt, un furnizor cheie de combustibil pentru regiunea capitalei.

Biroul de Control al Activelor Străine al Trezoreriei SUA ar urma să anunţe o decizie vineri, deşi momentul ar putea să se schimbe, potrivit Bloomberg News.

O prelungire a derogării existente de la sancţiunile SUA ar reduce riscul de perturbări ale operaţiunilor de rafinare din Germania, într-un moment în care escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu destabilizează pieţele energetice globale.

În octombrie, Reuters a relatat că Washingtonul a dat asigurări scrise că operaţiunile germane deţinute anterior de Rosneft vor fi scutite de noile sancţiuni energetice ale SUA.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor