Prim-ministrul britanic Keir Starmer a discutat despre eforturile de a pune capăt conflictului din Iran în timpul unei convorbiri telefonice cu preşedintele SUA, Donald Trump, a anunţat sâmbătă Downing Street, informează Reuters.
Starmer a salutat progresele înregistrate până în prezent şi a reiterat că Marea Britanie este gata să sprijine punerea în aplicare a oricărui acord de pace şi să colaboreze cu partenerii internaţionali pentru a asigura succesul acestuia.
Cei doi lideri au convenit, de asemenea, asupra necesităţii de a restabili libertatea de navigaţie pentru a atenua impactul economic global.
Comunicatul Downing Street a fost transmis la scurt timp după ce Donald Trump a scris pe Truth Social că acordul cu Iranul va fi semnat duminică, deşi Teheranul declarase mai devreme că acest lucru se va întâmpla peste „câteva zile”.




























