Luptele continue din nordul Siriei între grupările susţinute de Turcia şi forţele dominate de kurzi s-au soldat cu moartea a 31 de luptători din ambele tabere începând de duminică, a declarat luni un ONG. La sfârşitul lunii noiembrie, facţiunile siriene pro-turce au lansat o ofensivă împotriva Forţelor Democratice Siriene (FDS) dominate de kurzi în nordul ţării, relatează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDH), şapte combatanţi pro-kurzi au fost ucişi în lupte grele, luni, în regiunea Manbij, în nord-est. Luptătorii FDS se infiltraseră în oraşul recucerit de forţele susţinute de Ankara la începutul lunii decembrie, a precizat ONG-ul.

Alţi şase combatanţi proturci şi trei membri ai FDS au fost ucişi cu o zi înainte în această zonă, potrivit ONG-ului.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

În plus, 13 combatanţi din facţiunile proturce şi doi membri ai FDS au fost ucişi duminică în „lupte feroce” în provincia Alep, în apropierea barajului Techrine şi a unui pod strategic care traversează Eufratul, potrivit aceleiaşi surse.

Forţele Democratice Siriene au anunţat luni că au efectuat atacuri care le-au permis să „distrugă două radare, un sistem de bruiaj şi un tanc de ocupaţie turc” în apropierea acestui pod.

Unităţile de Protecţie a Poporului kurd (YPG), coloana vertebrală a FDS, susţinute de SUA, au fost vârful de lance al luptei împotriva grupării jihadiste Statul Islamic. Ankara vede însă în YPG o extensie a Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), partid scos în afara legii.

Duminică, noul lider sirian, Ahmad al-Sharaa, a declarat că FDS ar trebui să fie integrate în viitoarea armată siriană. „Armele ar trebui să fie doar în mâinile statului. Oricine a fost înarmat şi are capacitatea de a se alătura Ministerului Apărării va fi binevenit”, a spus el într-un interviu acordat canalului Al-Arabiya, dând asigurări că în „aceste condiţii şi criterii” se vor purta „negocieri” cu FDS, „în speranţa de a găsi o soluţie adecvată”.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.