Preşedintele Parlamentului iranian, Mohammad-Bagher Ghalibaf, ar fi ”mediatorul” iranian al negocierilor anunţate de către Trump, dezvăluie Le Figaro

Preşedintele Parlamentului iranian, Mohammad-Bagher Ghalibaf, ar fi ”mediatorul” iranian al negocierilor anunţate de către Trump, dezvăluie Le Figaro

Preşedintele Parlamentului iranian, Mohammad-Bagher Ghalibaf, ar fi mediatorul iranian în negocierile anunţate luni de către preşedintele american Donald Trump, relatează Le Figaro.

Numele preşedintelui Parlamentului iranian a apărut într-o secvenţă diplomatică confuză.

Presa israeliană dezvăluie - o dezvăluire confirmată Le Figaro de către o sursă politică israeliană, scrie cotidianul francez - că acest fost general din cadrul Gardienilor Revoluţiei ar fi canalul în discuţii indirecte cu Washingtonul.

Donald Trump a evocat luni negocieri ”foarte bune şi productive”, astfel încât a suspendat timp ce cinci zile atacuri prevpzute împotriva unor infrastructuri energetice iraniene.

Acest anunţ a condus deja la o scădere a preţului petrolului cu 13%.

Teheranul dezminte însă orice negocieri.

Mohammad-Bagher Ghalibaf a scris pe X că ”nicio negociere nu a avut loc cu Statele Unite şi se folosesc informaţii false pentru a manipula pieţele financiare şi petroliere şi a ieşi din impasul în care Statele Unite şi Israelul s-au împotmolit”.

Însă canale indirecte - prin Egipt, Turcia sau Pakistan - ar fi permis schimburi de mesaje.

Mohammad-Bagher Ghalibaf, o figură de prim-lan, un fost comandant al Gardienilor Revoluţiei şi un apropiat al liderului surpem iranian, a jucat un rol-cheie în războiul recent.

Implicarea sa semnalează un nivel de decizie înalt, care-i permite totodată Teheranului să dezmintă în mod public orice discuţie, scrie le Figaro.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră