UPDATE-NATO interceptează, în estul Mediteranei, o rachetă balistică trasă de Iran, care se îndrepta către Turcia. Turcia ”nu era ţinta”, potrivit unui oficial turc. ”Credem că viza o bază militară” în Cipru, ”dar a deviat de la traiectorie”

UPDATE-NATO interceptează, în estul Mediteranei, o rachetă balistică trasă de Iran, care se îndrepta către Turcia. Turcia ”nu era ţinta”, potrivit unui oficial turc. ”Credem că viza o bază militară” în Cipru, ”dar a deviat de la traiectorie”

O rachetă balistică trasă de către Iran, care se îndrepta către spaţiul aerian al Turciei, după ce a traversat Siria şi Irakul, a fost distrusă de apărarea aeriană a NATO în estul Mării Mediterane, anunţă miercuri, în a cincea zi de război, Ministerul turc al Apărării, relatează AFP.

NATO ”condamnă ţintirea” Turciei de către Iran după interceptare, anunţă miercuri o purtătoaare de cuvânt a Alianţei Nord-Atlantice, Allison Hart.

”NATO este în mod ferm alături de toţi aliaţii, inclusiv de Turcia, în momentul în care Iranul îşi continuă atacurile orbeşti în întreaga regiune” a Orientului Mijlociu, a declarat ea.

Ministerul turc al Apărării anunţă într-un comunicat că nu există nicio victimă şi nici răniţi în acest incident.

Turcia nu era ţinta rachetei lansate din Iran care se îndrepta către spaţiul aerian turc şi a fost distrusă de sisteme de apărare NATO desfăşurate în estul Mării Mediterane, a declarat miercuri un oficial turc AFP.

”Credem că viza o bază militară” în Cipru, ”dar a deviat de la tariectorie”, a declarat sub protecţia oficialului acest oficial.

Turcia îşi rezervă dreptul de a răspunde oricărei acţiuni ostile împotriva sa, anunţă ministerul.

Ministerul turc al Apărării cere părţilor să se abţină de la orice măsură susceptibilă să agraveze conflictul.

Ankara a avertizat apoi Teheranul împotriva oricăror măsuri care pot extinde conflictul, după interceptare, declară miercuri o sursă de la Ministerul turc de Externe.

Ministrul turc de Externe Hakan Fidan l-a sunat pe omologul său iranian Abbas Araghchi, potrivit acestei surse.

”Oriice măsură susceptibilă să antreneze o escaladare a conflictului trebuie să fie evitată”, i-a cerut el, potivit aceleiaşi surse.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor