Ministrul ungar de externe şi al comerţului exterior, Péter Szijjártó, şi-a exprimat duminică bucuria cu privire la faptul că în Slovacia "oamenii au luat o decizie clară în cadrul unor alegeri democratice care nu pot fi puse sub semnul întrebării", după ce Partidul populist al fostului premier Robert Fico, care se opune sprijinului pentru Ucraina, a obţinut victoria în alegerile legislative.
În ultimii ani, toate realizările care au fost de ajutor în privinţa relaţiilor dintre cele două ţări – cum ar fi construirea de poduri şi deschiderea unor puncte de trecere a frontierei – au fost rezultatul unor acorduri încheiate cu fostul guvern al lui Robert Fico, a subliniat ministrul.
”Felicitări şi succes!”, a scris în limba slovacă Péter Szijjártó.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
Partidul fostului premier Robert Fico a obţinut 23,3% dintre voturile expirmate şi a devansat Partidul Slovacia Progresistă (PS), susţinut de 17,03% dintre alegători.
Robert Fico a atacat - într-o campanie electorală agitată, marcată de o dezinformare online semnificativă care a condus la mai multe încăierări între candidaţi - atât UE, cât şi NATO, dar şi minorităţile sexuale. El a anunţat că se opune oricărui sprijin militar suplimentar pentru Ucraina.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.
Citește și...