Ministrul adjunct de Externe al Iranului spune că situaţia Siriei este una "foarte complicată” şi că există o îngrijorare tot mai mare că ar putea izbucni un război regional, scrie BBC.
"Temerile de război sunt peste tot în regiunea noastră”, a spus Abbas Araghchi.
Declaraţiile vin în urma avertismentelor din partea Israelului şi SUA privind prezenţa Iranului în Siria.
Araghchi a declarat că Iranul se află în Siria pentru a se lupta cu terorismul şi a calificat drept "propagandă" avertizările privind intenţiile Iranului.
"Doar imaginaţi-vă cum ar fi fost să nu fim acolo. Acum ISIS ar fi fost în Damasc şi poate şi în Beirut sau alte locuri”, a afirmat el.
Araghchi a spus că Iranul se află în Siria pentru a se lupta cu "elemente teroriste”, la invitaţia Guvernului sirian şi că alianţa sa cu Siria şi gruparea militară Hezbollah are ca scop combaterea "politicii de hegemonie” a Israelului.
El nu a confirmat că Iran a trimis o dronă către Israel în această lună, susţinând că drona aparţine armatei siriene.
Ministrul adjunct de externe a declarat, de asemenea, că acordul nuclear din 2015 se află "într-un moment critic” în urma ameninţărilor din partea Statelor Unite că sancţiunile contra Iranului ar putea fi impuse din nou. Araghchi nu crede că acordul ar mai putea exista fără SUA.




























