Keir Starmer i-a spus lui Trump că taxele vamale impuse aliaţilor în legătură cu Groenlanda sunt „greşite”

Keir Starmer i-a spus lui Trump că taxele vamale impuse aliaţilor în legătură cu Groenlanda sunt „greşite”

Prim-ministrul britanic Keir Starmer a vorbit, duminică, cu preşedintele american Donald Trump, după ce a discutat cu liderii Danemarcei, UE şi NATO. El i-a spus lui Trump că, în opinia sa, „aplicarea de taxe vamale aliaţilor pentru promovarea securităţii colective a aliaţilor NATO este greşită”, relatează Reuters.

Un purtător de cuvânt al Downing Street a declarat că Starmer a vorbit la telefon cu prim-ministrul danez Mette Frederiksen, cu preşedinta Comisei Europene Ursula von der Leyen şi cu secretarul general al NATO Mark Rutte. Apoi a vorbit cu Trump.

„În toate convorbirile sale, prim-ministrul şi-a reiterat poziţia cu privire la Groenlanda. El a afirmat că securitatea în nordul îndepărtat este o prioritate pentru toţi aliaţii NATO, în vederea protejării intereselor euro-atlantice”, a declarat purtătorul de cuvânt.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră