Iranul spune că a trimis pe orbită un satelit de cercetare cu o rachetă construită de Garda Revoluţionară paramilitară, informează AP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Potrivit agenţiei oficiale IRNA, satelitul Chamran-1 are o greutate de 60 de kilograme şi a ajuns cu succes pe o orbită de 550 de kilometri în spaţiu. Testarea hardware-ului şi software-ului spaţial este principala misiune a satelitului.

IRNA a anunţat că şi staţiile terestre au primit semnale de la satelit. Aceasta a declarat că racheta purtătoare de satelit Ghaem-100, care utilizează combustibil solid, a fost proiectată şi fabricată de divizia aerospaţială a Gărzii.

Deşi Iranul intenţionează de mult timp să trimită sateliţi pe orbită, aceasta este prima lansare sub preşedinţia reformistului Masoud Pezezhkian, după ce predecesorul său Ebrahim Raisi a murit într-un accident de elicopter în luna mai.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.