Un incendiu s-a declanşat marţi seara la Consulatul SUA din Dubai după ce a fost lovit de o dronă suspectată a fi iraniană, potrivit unei surse din regiune citate de CNN.
Moment of the Iranian drone strike on the US Consulate in Dubai
— NEXTA (@nexta_tv) March 3, 2026
Local authorities reported that the fire has been localized following the attack. pic.twitter.com/laGpmaT3Rn
Incendiul a fost stins, potrivit autorităţilor locale.
Secretarul de stat american Marco Rubio a precizat ulterior că o dronă a lovit o parcare adiacentă clădirii consulatului, relatează BBC. „Ultima informaţie pe care am primit-o cu câteva secunde înainte de a apărea în faţa camerelor de filmat a fost că, din păcate, o dronă a lovit o parcare adiacentă clădirii consulatului şi a provocat un incendiu în acel loc”, a declarat el presei.
„Tot personalul este teafăr şi nevătămat. După cum ştiţi, am început să retragem personalul din facilităţile noastre diplomatice înainte de acest incident”, a adaugat Rubio. „Dar ambasadele şi facilităţile noastre diplomatice sunt atacate direct de un regim terorist”, a subliniat secretarul de stat.
Consulatul este situat într-o zonă dens populată a oraşului, aproape de ambasada britanică şi consulatul saudit.
Locuitorii din zonă au declarat pentru AFP că au auzit o explozie puternică, iar unul dintre ei a spus că a văzut incendiul. Potrivit unei jurnaliste AFP prezente la faţa locului, forţele de poliţie au instituit un perimetru de securitate în zonă.
„Incendiul provocat de un incident cu o dronă în apropierea consulatului Statelor Unite a fost stins cu succes”, a anunţat biroul de presă al emiratului Dubai pe X. „Echipele de intervenţie au acţionat imediat. Nu au fost raportate victime”, a precizat biroul.
Iranul şi-a continuat marţi atacurile în Golf ca represalii la atacurile americane şi israeliene.




























