O liturghie oficiată duminică după-amiază în Bazilica Sfântul Petru a marcat sfârşitul celor nouă zile de doliu respectate la Vatican după decesul Papei Francisc, relatează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Perioada de doliu a început sâmbătă, 26 aprilie, ziua funeraliilor cu asistenţă masivă, din care au făcut parte şi şefi de stat şi capete încoronate.

Papa Francisc a decedat la data de 21 aprilie, la vârsta de 88 de ani, în urma unui accident vascular cerebral.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

Conclavul va avea loc miercuri

În timpul acestor „novemdiales”, în Bazilica Sfântul Petru au avut loc în fiecare zi celebrări solemne. În omilia sa de duminică, cardinalul francez Dominique Mamberti a lăudat „viaţa pastorală intensă” şi „nenumăratele întâlniri” ale Papei Francisc, care „s-au bazat pe lungi momente de rugăciune”.

Acestui cardinal, care are titlul de protodiac, îi va reveni sarcina de a pronunţa celebra frază latină „Habemus papam” („avem un papă”) înainte de prima apariţie în loggia Bazilicii Sfântul Petru a noului papă ales de conclav, care va începe miercuri.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.