Caniculă în Franţa: Trei persoane au murit în regiunea Gironde

Caniculă în Franţa: Trei persoane au murit în regiunea Gironde

Trei persoane, cu vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani, au murit, duminică, în departamentul Gironde, probabil din cauza căldurii extreme, a anunţat, duminică seara, prefectul departamentului, Sophie Brocas, relatează AFP.

„Astăzi, deplângem moartea a trei persoane în vârstă, cu vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani, din Gironde, pe care serviciile de urgenţă o atribuie în prezent acestui val de căldură”, a declarat Brocas pentru France 3 Aquitaine, fără a oferi mai multe detalii.

Cele trei victime, o femeie şi doi bărbaţi, au murit duminică la domiciliile lor din localităţile Cenon, Saint-Médard-en-Jalles şi Saint-Jean-d'Illac, la periferia oraşului Bordeaux, au precizat serviciile prefecturii.

Plasat sub cod roşu de duminică la prânz, departamentul Gironde se aşteaptă să înregistreze temperaturi care se apropie de 43°C de luni până miercuri, conform ultimei actualizări de la Météo-France.

Potrivit serviciului meteorologic, valul de căldură actual ar putea atinge un nivel de severitate apropiat de cel din august 2003, care a provocat aproape 15.000 de decese în Franţa.

CITEȘTE ȘI Europa se sufocă sub un val de căldură extremă; Franţa restricţionează consumul de alcool, iar Spania închide o zonă pentru suporteri

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor