Echipele de intervenţie de la Detaşamentul Vaslui caută, sâmbătă seară, doi doi copii cu vârste de 12 şi 14 ani, dintr-un grup de colindători, care s-ar fi înecat în acumularea Tăcuta, după ce gheaţa pe care o traversau s-a rupt, informează inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Vaslui. Potrivit sursei citate, poliţiştii au luat legătura cu părinţii celor doi copii, care au spus că nu i-au mai văzut pe aceştia de la ora 15.15. În jurul orei 18.40, ISU Vaslui a informat că ambii copii au fost scoşi din apă decedaţi.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

UPDATE - Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Vaslui informează că, la această oră, ambii copii, un băiat de 12 ani şi o fată de 14 ani, cel mai probabil fraţi, au fost scoşi din apă decedaţi.

Potrivit sursei citate, tatăl copiilor, care a suferit o hipotermie uşoară, este transportat la spital. 

ŞTIREA INIŢIALĂ - Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Vaslui a anunţat, sâmbătă seară, că este posibil ca doi copii cu vârste de 12 si 14 ani să se fi înecat în acumularea Tăcuta, localitatea Protopopeşti, comuna Tacuta. 

„Intervine Detaşamentul Vaslui cu Autospeciala de căutare - salvare L200, o barcă pneumatică, TIM si EPA, precum şi zece militari”, precizează sursa citată.

Potrivit aceleiaşi surse, apelul la 112 a fost făcut la ora 17.35.

Autorităţile locale afirmă că cei doi copii ar fi făcut parte dintr-un grup de colindători care au traversat acumularea pe gheaţă, iar aceasta s-a rupt.

Căutaţi de poliţişti, părinţii celor doi copii au spus că nu i-au mai văzut pe aceştia de la ora 15.15.

Din primele informaţii, reiese că cei doi sunt fraţi.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.