Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a anunţat, vineri, că nouă pacienţi au murit în incendiul produs la Spitalul de boli infecţioase Constanţa, iar întreaga unitate medicală a fost evacuată. Incendiul s-a manifestat la Secţia ATI COVID, fiind lichidat.
”Incendiul s-a manifestat la nivelul Secţiei ATI cu pacienţi COVID. Sunt 9 pacienţi decedaţi”, a transmis, vineri, GSU.
Sursa citată a precizat că întregul spital a fost evacuat.
Pompierii au anunţat că incendiul a fost lichidat la ora 10:55.
”Au fost pre-alertate toate spitalele din judeţ pentru preluarea pacienţilor. Misiunea este în dinamică”, a mai transmis ISGU.
Potrivit datelor transmise de autorităţi, în spital erau 113 pacienţi internaţi, 10 fiind în Secţia ATI.




























