O adolescentă în vârstă de 16 ani, care a fost dată dispărută în luna aprilie a acestui an, când a plecat din centrul de plasament din Covasna unde trăia, a fost găsită, marţi, de poliţişti, în Ungaria.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean Covasna, Poliţia Municipiului Sfântu Gheorghe a fost sesizată, în 11 aprilie, că o fată de 16 ani a plecat în cursul acelei dimineţii de la un centru de plasament unde aceasta era instituţionalizată, fără a se mai întoarce. 
 
”Urmare a activităţilor investigative desfăşurate în cauză, precum şi a cooperării poliţieneşti internaţionale prin intermediul CCPI - Biroul Naţional SIRENE, la data de 16 septembrie 2025 minora a fost localizată şi identificată pe teritoriul Ungariei. Aceasta este în afara oricărui pericol şi a fost plasată într-un centru de protecţie din statul vecin, urmând ca în cel mai scurt timp să fie efectuate formalităţile legale în vederea repatrierii acesteia”, a precizat sursa citată.
 
Poliţiştii vor continua cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările plecării acesteia şi pentru a stabili dacă ea a fost victima vreunei infracţiuni pe perioada dispariţiei.
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.