Primăria Sibiu foloseşte în premieră o tehnică specială de toaletare a arborilor. Coroana acestora va avea o anumită formă dreptunghiulară, pentru a fi departe de reţelele de utilităţi aeriene şi faţă de fronturile caselor.
”Tehnică de toaletare a arborilor folosită în premieră pe str. Oţelarilor din Sibiu! În termeni de specialitate de numeşte «pollarding». Practic, presupune o intervenţie mai accentuată în coroana arborelui, cu tăieri care vor da o anumită formă acesteia – în cazul de faţă se va adopta o formă dreptunghiulară”, anunţă, duminică, Primăria Sibiu.
![](http://i0.1616.ro/media/2/2701/33647/21534437/1/434404697-733076908941400-4361030243611279710-n.jpg?width=540)
Instituţia precizează că, pentru a realiza această formă geometrică, pe coroana arborilor se va monta un cadru confecţionat din bambus, cu rol de şablon, care va ghida formarea coroanei în următorii ani.
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie
Primăria Sibiu anunţă că tehnica se va aplica celor 40 de arbori de pe str. Oţelarilor, scopul fiind acela de a menţine arborii la o anumită dimensiune şi distanţă faţă de reţelele de utilităţi aeriene şi faţă de fronturile caselor şi pentru a evita extinderea rădăcinilor care pot provoca daune imobilelor, trotuarelor şi carosabilului.
Lucrările vor începe de luni, 25 martie şi vor fi efectuate de specialiştii de la Asociaţia Română de Arboricultură.
![viewscnt](http://viewscnt.1616.ro/c.gif?id=21534437&pid=2701)
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.