Producţii din Italia, Japonia şi Spania se numără între cele 15 titluri alese de Academia americană de film pe lista scurtă pentru nominalizare la categoria „lungmetraj internaţional” a premiilor Oscar 2022, în timp ce pentru „coloană sonoră” au fost aleşi între alţii Jonny Greenwood şi Hans Zimmer, iar Beyoncé, U2 şi Van Morrison intră în cursa pentru „cântec original”.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email

Academia americană de film (AMPAS) a anunţat marţi listele scurte pentru 10 categorii ale premiilor Oscar.

Votul pentru acestea s-a încheiat pe 15 decembrie, iar cele selectate în primă fază vor trece acum în etapa oficială de vot. 

Nouăzeci şi trei de ţări şi-au înscris producţii pentru a fi luate în considerare la categoria „lungmetraj internaţional” a celei de-a 94-a ediţii a galei premiilor Academiei Americane de Film. Un lungmetraj internaţional este definit ca film cu o durată de peste 40 de minute, produs în afara Statelor Unite, cu dialog predominant - peste 50% - în altă limbă decât engleza. ”Babardeală cu bucluc sau porno balamuc”, de Radu Jude, marele câştigător al Berlinalei de anul acesta, a fost propunerea României pentru nominalizare.

Finaliştii vor fi anunţaţi pe 8 februarie 2022, odată cu celelalte nominalizări la Oscar.

Cea de-a 94-a ediţie a galei premiilor Oscar va avea loc pe 27 martie 2022, la Dolby Theatre din Hollywood, şi va fi transmisă în direct de ABC în mai mult de 200 de teritorii.

Pentru ”lungmetraj internaţional” au fost alese:

“Great Freedom” (Austria) – r. Sebastian Meise
“Playground” (Belgia) – r. Laura Wandel
“Lunana: A Yak in the Classroom” (Bhutan) – r. Pawo Choyning Dorji
“Flee” (Danemarca) – r. Jonas Poher Rasmussen
“Compartment No. 6” (Finlanda) – r. Juho Kuosmanen
“I’m Your Man” (Germania) – r. Maria Schrader
“Lamb” (Islanda) – r. Valdimar Jóhannsson
“A Hero” (Iran) – r. Asghar Farhadi
“The Hand of God” (Italia) – r. Paolo Sorrentino
“Drive My Car” (Japonia) – r. Ryusuke Hamaguchi
“Hive” (Kosovo) – r. Blerta Basholli
“Prayers for the Stolen” (Mexic) – r. Tatiana Huezo
“The Worst Person in the World” (Norvegia) – r. Joachim Trier
“Plaza Catedral” (Panama) – r. Abner Benaim
“The Good Boss” (Spania) – r. Fernando León de Aranoa

Pentru ”cântec original” au fost alese:

“So May We Start?” din “Annette” (Amazon Studios) - Ron Mael, Russell Mael (Sparks)
“Down To Joy” din “Belfast” (Focus Features) - Van Morrison
“Right Where I Belong” din “Brian Wilson: Long Promised Road” (Screen Media Films) - Brian Wilson, Jim James
“Automatic Woman” din “Bruised” (Netflix) - H.E.R. 
“Dream Girl” din “Cinderella” (Amazon Studios) - Idina Menzel, Laura Veltz
“Beyond The Shore” din “CODA” (Apple Original Films) - Nicholai Baxter, Matt Dahan, Sian Heder, Marius de Vries
“The Anonymous Ones” din “Dear Evan Hansen” (Universal Pictures) - Benj Pasek, Justin Paul, Amandla Stenberg
“Just Look Up” din “Don’t Look Up” (Netflix) - Nicholas Britell, Ariana Grande, Scott Mescudi, Tara Stinson
“Dos Oruguitas” din “Encanto” (Walt Disney Pictures) - Lin-Manuel Miranda
“Somehow You Do” din “Four Good Days” (Vertical Entertainment) - Diane Warren
“Guns Go Bang” din “The Harder They Fall” (Netflix) - Jeymes Samuel, Scott Mescudi, Shawn Carter
“Be Alive” din “King Richard” (Warner Bros) - Beyoncé Knowles-Carter, Dixson
“No Time To Die” din “No Time to Die” (MGM/United Artists Releasing) - Billie Eilish, Finneas O’Connell
“Here I Am (Singing My Way Home)” din “Respect” (MGM/United Artists Releasing) - Jamie Alexander Hartman, Jennifer Hudson, Carole King
“Your Song Saved My Life” din “Sing 2” (Illumination/Universal Pictures) - Bono, The Edge, Adam Clayton, Larry Mullen Jr.

Pentru ”lungmetraj documentar” au fost alese:

“Ascension” (MTV Documentary Films) – r. Jessica Kingdon
“Attica” (Showtime) – r. Stanley Nelson
“Billie Eilish: The World’s a Little Blurry” (Apple Original Films) – r. RJ Cutler
“Faya Dayi” (Janus Films) – r. Jessica Beshir
“The First Wave” (National Geographic) – r. Matthew Heineman
“Flee” (Neon) – r. Jonas Poher Rasmussen
“In the Same Breath” (HBO Documentary Films) – r. Nanfu Wang
“Julia” (Sony Pictures Classics) – r. Julie Cohen, Betsy West
“President” (Greenwich Entertainment) – r. Camilla Nielsson
“Procession” (Netflix) – r. Robert Greene
“The Rescue” (National Geographic) – r. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Simple as Water” (HBO Documentary Films) – r. Megan Mylan
“Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)” (Searchlight Pictures) – r. Quest Love
“The Velvet Underground” (Apple Original Films) – r. Todd Haynes
“Writing with Fire” (Music Box Films) – r. Rintu Thomas

Pentru ”machiaj şi coafură” au fost alese:

“Coming 2 America” (Amazon Studios)
“Cruella” (Walt Disney Pictures)
“Cyrano” (MGM/United Artists Releasing)
“Dune” (Warner Bros)
“The Eyes of Tammy Faye” (Searchlight Pictures)
“House of Gucci” (MGM/United Artists Releasing)
“Nightmare Alley” (Searchlight Pictures)
“No Time to Die” (MGM/United Artists Releasing)
“The Suicide Squad” (Warner Bros)
“West Side Story” (20th Century Studios)

Pentru ”sunet” au fost alese:

“Belfast” (Focus Features)
“Dune” (Warner Bros)
“Last Night in Soho” (Focus Features)
“The Matrix Resurrections” (Warner Bros)
“No Time to Die” (MGM/United Artists Releasing)
“The Power of the Dog” (Netflix)
“A Quiet Place Part II” (Paramount Pictures)
“Spider-Man: No Way Home” (Sony Pictures)
“Tick, Tick … Boom!” (Netflix)
“West Side Story” (20th Century Studios)

Pentru ”efecte vizuale” au fost alese:

“Black Widow” (Marvel Studios)
“Dune” (Warner Bros)
“Eternals” (Marvel Studios)
“Free Guy” (20th Century Studios)
“Ghostbusters: Afterlife” (Sony Pictures)
“Godzilla vs. Kong” (Warner Bros)
“The Matrix Resurrections” (Warner Bros)
“No Time to Die” (MGM/United Artists Releasing)
“Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” (Marvel Studios)
“Spider-Man: No Way Home” (Sony Pictures)

Pentru ”coloană sonoră” au fost alese:

“Being the Ricardos” (Amazon Studios) – Daniel Pemberton
“Candyman” (Universal Pictures) – Robert Aiki Aubrey Lowe
“Don’t Look Up” (Netflix) – Nicholas Britell
“Dune” (Warner Bros) – Hans Zimmer
“Encanto” (Walt Disney Pictures) – Germaine Franco
“The French Dispatch” (Searchlight Pictures) – Alexandre Desplat
“The Green Knight” (A24) – Daniel Hart
“The Harder They Fall” (Netflix) – Jeymes Samuel
“King Richard” (Warner Bros) – Kris Bowers
“The Last Duel” (20th Century Studios) – Harry Gregson-Williams
“No Time to Die” (MGM/United Artists Releasing) – Hans Zimmer
“Parallel Mothers” (Sony Pictures Classics) – Alberto Iglesias
“The Power of the Dog” (Netflix) – Jonny Greenwood
“Spencer” (Neon/Topic Studios) – Jonny Greenwood
“The Tragedy of Macbeth” (Apple Original Films/A24) – Carter Burwell

Pentru ”scurtmetraj de animaţie” au fost alese: “Affairs of the Art”, “Angakusajaujuq: The Shaman’s Apprentice”, “Bad Seeds”, “Bestia”, “Boxballet”, “Flowing Home”, “Mum Is Pouring Rain”, “The Musician”, “Namoo”, “Only a Child”, “Robin Robin”, “Souvenir Souvenir”, “Step into the River”, “Us Again”, “The Windshield Wiper”

Pentru ”scurtmetraj documentar” au fost alese: “Águilas”, “Audible”, “A Broken House”, “Camp Confidential: America’s Secret Nazis”, “Coded: The Hidden Love of J. C. Leyendecker”, “Day of Rage”, “The Facility”, “Lead Me Home”, “Lynching Postcards: “Token of a Great Day”, “The Queen of Basketball”, “Sophie & the Baron”, “Takeover”, “Terror Contagion”, “Three Songs for Benazir”, “When We Were Bullies”

Pentru ”scurtmetraj de ficţiune” au fost alese: “Ala Kachuu – Take and Run”, “Censor of Dreams”, “The Criminals”, “Distances”, “The Dress”, “Frimas”, “Les Grandes Claques”, “The Long Goodbye”, “On My Mind”, “Please Hold”, “Stenofonen”, “Tala’vision”, “Under the Heavens”, “When the Sun Sets”, “You’re Dead Helen”.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.