Grupul britanic Gorillaz va lansa un single împreună cu Robert Smith, solistul trupei The Cure, ca parte a seriei „Song Machine”.
Piesa va urma „PAC-MAN”, înregistrată împreună cu ScHoolboy Q şi produsă de Remi Kabaka Jr şi Paul Edward Huston (Prince Paul).
Coming up on Song Machine...
— gorillaz (@gorillaz) September 7, 2020
It's @RobertSmith
Follow your nearest Song Machine NOW!https://t.co/LxIgC7zkVH#SongMachine pic.twitter.com/vx3GFgDTUP
Gorillaz a colaborat cu numeroşi artişti de când a anunţat primul sezon al seriei în luna ianuarie. Proiectul de zece episoade are menirea de a marca a 20-a aniversare a trupei. Până acum au fost lansate colaborări cu slowthai, Slaves, Fatoumata Diawara, Peter Hook, Georgia şi Octavian.
Grupul a lucrat şi la „The Gorillaz ALMANAC”, ce va fi lansat în octombrie. Acest proiect cuprinde peste 120 de pagini de jocuri, benzi desenate şi ilustraţii.




























